Agenda and Presentations



Monday, 13 December



Session I: Reports I Chair: A.Müller

09:40 - 10:15 N. Nakamura: Spectroscopy of multiply charged tungsten ions at the Tokyo electron beam ion trap
10:15 - 10:50 P. Beiersdorfer: The WOLFRAM project at Livermore
11:10 - 11:45 A. Ryabtsev: Spectra of moderately charged tungsten ions in the region below 350 A
11:45 - 12:20 L. Tchang-Brillet and J.-F. Wyart: Experimental and theoretical study of vacuum ultraviolet spectra of weakly charged ions of heavy elements, including tungsten


Session II: Reports II Chair: A. Ryabtsev

14:00 - 14:35 A. Müller : Exploratory studies towards experimental data for electron-impact ionization, electron-ion recombination and photoionization of tungsten ions
14:35 - 15:10 Yu. Ralchenko: NIST research on spectroscopy and collisional-radiative modeling of highly-charged ions of tungsten
15:30 - 16:05 M.B. Trzhaskovskaya and V.K. Nikulin: Unified database of radiative recombination and photoionization cross sections as well as radiative recombination and radiated power loss rate coefficients for tungsten ions in plasmas
16:05 - 16:40 V. Lisitsa: Radiative-collisional processes in electron-tungsten ions collisions: quasiclassical calculations and data
16:40 - 17:15 M. Imai: Charge exchange cross sections for W+ and W2+ ions


Tuesday, 14 December



Session III: Reports III Chair: V. Lisitsa

09:00 - 09:35 C.-Z. Dong: Electron impact excitation and dielectronic recombination of highly charged tungsten ions
09:35 - 10:10 F. Koike: Calculation of M1 visible transitions between the ground state multiplets of tungsten ions
10:30 - 11:05 R. Srivastava: Relativistic distorted wave calculations for electron excitation of atoms and ions
11:05 - 11:40 N. Badnell: Dielectronic recombination of heavy species: the tin 4p64dq - 4p64dq-14f + 4p54dq+1 transition arrays for 1 ≤q ≤10
11:40 - 12:00 J. Colgan: The LANL atomic kinetics modeling effort and its application to W plasmas (presented by H.-K. Chung)
12:00 - 12:20 L. Vainshtein: Ionization cross-sections for W I and W II: codes ATOM and MZ for atomic calculations (presented by B. J. Braams)


Session IV:Reports IV. Chair: F. Koike

14:00 - 14:20 Yu. Ralchenko: Report from the non-LTE Code Comparison workshop NLTE-6
14:20 - 14:40 H.-K. Chung: Database and knowledge base developments at IAEA
14:40 - 15:20 All: Prospects and plans for data evaluation
15:40 - 17:20 All: Prospects and plans for data evaluation


Wednesday, 15 December



Session V:Data needs

09:00 - 12:00 All: Comprehensive review and summary of status


Session VI: Work plan

14:00 - 17:00 All: Development of Work Plan and meeting report